Hotell

Konferens

Erbjudanden

Bli medlemLogga in

Hotell

Erbjudanden

Konferens

First Member

Om First HotelsPressrumVanliga frågor & svarHantera min bokningBli ett franchise-hotellFöretagsavtalPrisgarantiKarta över hotellJobba på FirstKontakta oss
IntegritetspolicyVillkor och bestämmelserCookies

© 2026 FIRST HOTELS

Tromsø-företag tar över First Hotels

Enter Tromsø Hotels & Apartments AS har köpt 100 % av aktierna i First Hotels International AS och dess dotterbolag First Hotel Sverige AB. Med detta förvärv tar ett nordnorskt företag steget från regional hotelloperatör till en viktig aktör inom den skandinaviska hotellbranschen.

First Hotels består nu av 53 hotell i Norge, Sverige, Danmark och Grönland, och har stora ambitioner för tillväxt. Förvärvet innebär att First Hotels går från att vara en börsnoterad franchise till att bli ett privatägt, helintegrerat hotellföretag. Den tidigare ägaren, First Hotels AB, kommer som en följd av detta att byta namn.

Lokal satsning med internationell räckvidd
First Hotels kommer att kombinera hotell- och fastighetsutveckling med franchiseverksamhet, en modell som var grunden för kedjan på 1990-talet. Den nya ägaren har tydliga ambitioner att stärka och expandera hotellkedjan. Företaget kommer aktivt att söka nya hotell, både för drift och möjliga förvärv, med huvudfokus på Norge och Sverige. Målet är att etablera en stark närvaro i de största städerna, så att First Hotels kan erbjuda ett ännu bredare och mer attraktivt utbud för sina gäster.

– Detta förvärv markerar starten på en spännande utveckling för First Hotels. Vi ska bygga vidare på det starka varumärket First Hotels och vara en offensiv, pålitlig och konkurrenskraftig hotellaktör i Norden, säger Torje Gabrielsen, tillförordnad vd för First Hotels International AS.

Kunden i fokus
En central del av strategin är utvecklingen av First Hotels digitala plattform och lojalitetsprogram. Ökad digital närvaro och bättre anpassning till gästernas behov kommer att vara avgörande för att skapa en mer sömlös hotellupplevelse.

– För en offensiv hotellkedja är kundresan en helhetsupplevelse som sträcker sig långt bortom det traditionella hotellvistelsen. Det handlar om att förstå och möta kundens behov från det ögonblick de börjar planera resan tills de lämnar hotellet och delar sina erfarenheter med andra, förklarar Gabrielsen.

Lokala arbetstillfällen och kompetensutveckling
För att stödja tillväxten planeras en förstärkning av organisationen, inklusive en sammanslagning av företag och en ökning av antalet anställda i Norge och Sverige.

– Vi bygger en robust organisation som ska stödja hotellen och göra First Hotels till en mer konkurrenskraftig aktör på marknaden. Med ett starkt team på plats kan vi erbjuda ännu bättre service till våra hotell och gäster, säger Gabrielsen.

Spännande tid framöver
First Hotels har en stolt historia som en av de ledande hotellkedjorna i Norden. Med de nya ägarna på plats och en strategi som kombinerar hotellutveckling, teknologi och kundupplevelser, ser företaget fram emot en spännande framtid.

– Vi ser fram emot att vidareutveckla First Hotels och skapa en hotellkedja som kombinerar kvalitet, goda användarupplevelser och ett starkt varumärke. Vår ambition är att göra First Hotels till en av de mest konkurrenskraftiga aktörerna i Norden, avslutar Gabrielsen.

Om Enter Tromsø Hotels & Apartments AS
Enter Tromsø Hotels & Apartments AS är en del av koncernen Seljeli Invest AS, ett familjeägt företag ägt av Idar Gabrielsen och hans söner Mathias och Torje Gabrielsen. Koncernen har 20 års erfarenhet inom fastighet och turism. De äger och driver flera hotell och lägenheter i Tromsø samt Malangen Resort, en naturskön destination utanför Tromsø. Med förvärvet av First Hotels utökar företaget sin portfölj till totalt 53 hotell i fyra länder.

Contact Information

Andra pressmeddelanden

First Hotels fortsätter expansionen i Stockholm

First Hotels har ingått ett långsiktigt avtal om att ta över driften av AC Hotel by Marriott Stockholm Ulriksdal i Solna.

Hotell Stockholm North nytt hotell inom hotellkedjan

Hotell Stockholm North har skrivit avtal med First Hotels, och blir därmed kedjans sjätte hotell i Stockholmsregionen.

Hotellkedjan First Hotels får nytt hotell i Kiruna

Hotellkedjan First Hotels flyttar positionerna norrut och får nytt partnerhotell i Kiruna och därmed en helt ny destination på hotellkartan.

Fyra nya hotell på Grönland

Hotellkedjan First Hotels ingår samarbete med fyra hotell på Grönland. De fyra nya partnerhotellen är Hotel SØMA Aasiaat, Hotel SØMA Ilulissat, Hotel SØMA Nuuk, och Hotel SØMA Sisimiut.

First Hotels får två nya partnerhotell

Hotellkedjan First Hotels får två nya partnerhotell och tillsammans med det, två nya destinationer. De nya partnerhotellen är Utsikten Hotell Kvinesdal – First Partner Collection i vackra Kvinesdal i södra Norge samt Hotell Kung Gösta – First Partner Collection i vasaloppsstaden Mora i Dalarna, Sverige.

Visa alla pressmeddelanden

First Hotels International
Torje Gabrielsen, Acting CEO

  • Telefon: +47 911 687 11
  • Email: torje.gabrielsen@firsthotels.com

Bilder
Ladda ner bild av Torje Gabrielsen her.